SWING-FULLSIZE
ING INLIGHTEN SWING_DAKOTA
13099-000-01Q-01-R
SWING-FULLSIZE
13099-000-01Q-01-R
| Gender | Unisex |
|---|---|
| User Age Group | Infant |
| User Age Range | 0 - 9 months |
| User Weight Range (lb) | 6 - 20 lb |
| User Weight Range (kg) | 3 - 9 kg |
| Style Number | 13099 |
|---|---|
| Version Number | 13099-000 |
| Material | 13099-000-01Q-01-R |
| Brand | Ingenuity™ |
| Category | SWINGS |
| SubCategory | SWING-FULLSIZE |
| EAN | 0074451130999 |
| Item UPC | 074451130999 |
| Color | GREY |
| Collection | N/A |
| Platform | InLighten Swing |
| Assembled Dimensions (in) | 38.58" (H) x 35.83" (W) x 34.25" (L) |
|---|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 97.99 cm (H) x 91.01 cm (W) x 87.0 cm (L) |
| Item Foldable/Collapsable for storage? | Yes |
| Collapsed Dimensions (in) | 40.55 in (H) x 18.9 in (W) x 34.3 in (L) |
| Collapsed Dimensions (cm) | 103.0 cm (H) x 48.01 cm (W) x 87.0 cm (L) |
| Weight of Product Alone (lb) | 17.182 |
| Weight of Product Alone (kg) | 7.81 |
| Retail Shelf Package Dimensions (in) | 29.33" (H) x 18.31" (W) x 10.43" (L) |
| Retail Shelf Package Dimensions (cm) | 74.5 cm (H) x 46.51 cm (W) x 26.49 cm (L) |
| Case Pack QTY | 1.0 |
| Case Pack Cube (ft) | 3.241453 |
| Case Pack Cube (m) | 0.092 |
| Case Pack Weight (lb) | 21.362 |
| Case Pack Weight (kg) | 9.71 |
| Case Pack Dimensions (in) | 29.33" (H) x 18.31" (W) x 10.43" (L) |
| Case Pack Dimensions (cm) | 74.5 cm (H) x 46.51 cm (W) x 26.49 cm (L) |
| Number Of Inners | 0.0 |
| Units Per Inner | 0.0 |
| Inner Description | 0 INNERS W/ 1 PCS |
| Power Source(s) |
|
|---|---|
| Batteries Required | Required |
| Battery 1 Included | Not Included |
| Battery 1 Life | 60.0 |
| Battery 1 Qty | 1 |
| Battery 1 Replaceable | Yes |
| Battery 1 Size | C |
| Battery 1 Type | Alkaline |
| Battery 2 Brand | New Leader |
| Battery 2 Capacity (mAh) | 240 |
| Battery 2 Code | CR2032 |
| Battery 2 Included | Included |
| Battery 2 Manufacturer | New Leader Battery Industry LTD. |
| Battery 2 Qty | 1 |
| Battery 2 Replaceable | Yes |
| Battery 2 Size | CR2032 |
| Battery 2 Type | Lithium Polymer |
| Battery 2 Voltage | 3.0V |
| Battery 2 Weight (g) | 3.1 |
| Ship to Countries_MATERIAL |
|
|---|