BOOSTERS & CTHC
ING COMFORT FOLDING BOOSTER SEAT TEAL
16983-047
BOOSTERS & CTHC
16983-047
| Gender | Unisex |
|---|---|
| User Age Group | Toddler |
| User Age Range | 5 - 36 months |
| Style Number | 16983 |
|---|---|
| Version Number | 16983-047 |
| Material | 16983-047 |
| Brand | Ingenuityโข |
| Category | MEALTIME |
| SubCategory | BOOSTERS & CTHC |
| Color | TEAL |
| Assembled Dimensions (in) | 15.71" (H) x 14.92" (W) x 15.98" (L) |
|---|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 39.9 cm (H) x 37.9 cm (W) x 40.6 cm (L) |
| Item Foldable/Collapsable for storage? | Yes |
| Collapsed Dimensions (in) | 6.38 in (H) x 13.07 in (W) x 13.3 in (L) |
| Collapsed Dimensions (cm) | 16.2 cm (H) x 33.2 cm (W) x 33.7 cm (L) |
| Weight of Product Alone (lb) | 2.992 |
| Weight of Product Alone (kg) | 1.36 |
| Batteries Required | Not Required |
|---|