SWADDLES
SM 3L MONOGRAM 3PK DINO MITE STG1
17035-000-000-04-R
SWADDLES
17035-000-000-04-R
| Gender | Male |
|---|---|
| User Age Group | Newborn |
| User Age Range | 0 - 3 months |
| User Weight Range (lb) | 7 - 14 lb |
| User Weight Range (kg) | 3 - 6 kg |
| Style Number | 17035 |
|---|---|
| Version Number | 17035-000 |
| Material | 17035-000-000-04-R |
| Brand | Ingenuity™ |
| SubBrand | SwaddleMe by Ingenuity™ |
| Category | SOFT GOODS |
| SubCategory | SWADDLES |
| EAN | 0012914170359 |
| Item UPC | 012914170359 |
| Color | MULTI COLOR |
| Fashion | DINO MITE |
| Platform | Monogram |
| Assembled Dimensions (in) | 21.0" (H) x 12.49" (W) x 0.1" (L) |
|---|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 53.34 cm (H) x 31.73 cm (W) x 0.25 cm (L) |
| Item Foldable/Collapsable for storage? | No |
| Weight of Product Alone (lb) | 0.735 |
| Weight of Product Alone (kg) | 0.334 |
| Retail Shelf Package Dimensions (in) | 9.92" (H) x 8.1" (W) x 1.81" (L) |
| Retail Shelf Package Dimensions (cm) | 25.2 cm (H) x 20.57 cm (W) x 4.6 cm (L) |
| Case Pack QTY | 4.0 |
| Case Pack Cube (ft) | 0.455849 |
| Case Pack Cube (m) | 0.013 |
| Case Pack Weight (lb) | 4.862 |
| Case Pack Weight (kg) | 2.21 |
| Case Pack Dimensions (in) | 10.31" (H) x 8.58" (W) x 8.9" (L) |
| Case Pack Dimensions (cm) | 26.2 cm (H) x 21.8 cm (W) x 22.6 cm (L) |
| Number Of Inners | 4.0 |
| Units Per Inner | 1.0 |
| Inner Description | 4 INNERS W/ 1 PCS |
| Batteries Required | Not Required |
|---|
| Ship to Countries_MATERIAL |
|
|---|