HIGH CHAIR
BS POP N DINE HIGH CHAIR_GRAY
17207-091-01P-01-R
HIGH CHAIR
17207-091-01P-01-R
| Gender | Unisex |
|---|---|
| User Age Group | Toddler |
| User Age Range | 6 - 36 months |
| Style Number | 17207 |
|---|---|
| Version Number | 17207-091 |
| Material | 17207-091-01P-01-R |
| Brand | Bright Starts™ |
| Category | MEALTIME |
| SubCategory | HIGH CHAIR |
| EAN | 0074451998810 |
| Item UPC | 074451998810 |
| Color | GREY |
| Assembled Dimensions (in) | 32.09" (H) x 25.2" (W) x 27.64" (L) |
|---|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 81.5 cm (H) x 64.0 cm (W) x 70.2 cm (L) |
| Item Foldable/Collapsable for storage? | Yes |
| Collapsed Dimensions (in) | 33.46 in (H) x 9.45 in (W) x 8.3 in (L) |
| Collapsed Dimensions (cm) | 85.0 cm (H) x 24.0 cm (W) x 21.0 cm (L) |
| Weight of Product Alone (lb) | 7.7 |
| Weight of Product Alone (kg) | 3.5 |
| Retail Shelf Package Dimensions (in) | 33.86" (H) x 9.84" (W) x 8.66" (L) |
| Retail Shelf Package Dimensions (cm) | 86.0 cm (H) x 25.0 cm (W) x 22.0 cm (L) |
| Case Pack QTY | 1.0 |
| Case Pack Cube (ft) | 1.670384 |
| Case Pack Cube (m) | 0.047 |
| Case Pack Weight (lb) | 10.032 |
| Case Pack Weight (kg) | 4.56 |
| Case Pack Dimensions (in) | 33.86" (H) x 9.84" (W) x 8.66" (L) |
| Case Pack Dimensions (cm) | 86.0 cm (H) x 25.0 cm (W) x 22.0 cm (L) |
| Number Of Inners | 0.0 |
| Units Per Inner | 0.0 |
| Inner Description | 0 INNERS W/ 1 PCS |
| Batteries Required | Not Required |
|---|
| Ship to Countries_MATERIAL |
|
|---|