SWADDLES
SM 12L POD 2PK DINO JAM STG1
58523-000
SWADDLES
58523-000
| Gender | Male |
|---|---|
| User Age Group | Newborn |
| User Age Range | 0 - 2 months |
| User Weight Range (lb) | 7 - 14 lb |
| User Weight Range (kg) | 3 - 6 kg |
| Style Number | 58523 |
|---|---|
| Version Number | 58523-000 |
| Material | 58523-000 |
| Brand | Ingenuity™ |
| SubBrand | SwaddleMe by Ingenuity™ |
| Category | SOFT GOODS |
| SubCategory | SWADDLES |
| Color | BLUE |
| Platform | Pod |
| Assembled Dimensions (in) | 20.0" (H) x 8.75" (W) x 0.1" (L) |
|---|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 50.8 cm (H) x 22.22 cm (W) x 0.25 cm (L) |
| Item Foldable/Collapsable for storage? | No |
| Weight of Product Alone (lb) | 0.297 |
| Weight of Product Alone (kg) | 0.135 |
| Batteries Required | Not Required |
|---|