BOUNCER
BS CRADLING BOUNCER_WHIMSICAL WILD
11805-000
BOUNCER
11805-000
| Gender | Unisex |
|---|---|
| User Age Group | Infant |
| User Age Range | 0 - 6 months |
| User Weight Range (lb) | 0 - 20 lb |
| User Weight Range (kg) | 0 - 9 kg |
| Style Number | 11805 |
|---|---|
| Version Number | 11805-000 |
| Material | 11805-000 |
| Brand | Bright Starts™ |
| Category | SEATS |
| SubCategory | BOUNCER |
| Color | MULTI COLOR |
| Fashion | WHIMSICAL WILD |
| Platform | Comfy Bouncer |
| Assembled Dimensions (in) | 21.3" (H) x 20.1" (W) x 26.8" (L) |
|---|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 54.1 cm (H) x 51.05 cm (W) x 68.07 cm (L) |
| Item Foldable/Collapsable for storage? | No |
| Weight of Product Alone (lb) | 4.84 |
| Weight of Product Alone (kg) | 2.2 |
| Power Source(s) | Battery |
|---|---|
| Batteries Required | Required |
| Battery 1 Included | Not Included |
| Battery 1 Life | 180.0 |
| Battery 1 Qty | 3 |
| Battery 1 Replaceable | Yes |
| Battery 1 Size | C |
| Battery 1 Type | Alkaline |