BOUNCER
BS VIBRATING BOUNCER_SAFARI FUN
12204-000
BOUNCER
12204-000
| Gender | Unisex |
|---|---|
| User Age Group | Infant |
| User Age Range | 0 - 6 months |
| User Weight Range (lb) | 0 - 20 lb |
| User Weight Range (kg) | 0 - 9 kg |
| Style Number | 12204 |
|---|---|
| Version Number | 12204-000 |
| Material | 12204-000 |
| Brand | Bright Starts™ |
| Category | SEATS |
| SubCategory | BOUNCER |
| Color | MULTI COLOR |
| Fashion | SAFARI FUN |
| Collection | N/A |
| Platform | Vibrating Bouncer |
| Assembled Dimensions (in) | 15.9" (H) x 17.13" (W) x 22.6" (L) |
|---|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 40.39 cm (H) x 43.51 cm (W) x 57.4 cm (L) |
| Item Foldable/Collapsable for storage? | No |
| Weight of Product Alone (lb) | 3.696 |
| Weight of Product Alone (kg) | 1.68 |
| Power Source(s) | Battery |
|---|---|
| Batteries Required | Required |
| Battery 1 Included | Not Included |
| Battery 1 Life | 60.0 |
| Battery 1 Qty | 1 |
| Battery 1 Replaceable | Yes |
| Battery 1 Size | C |
| Battery 1 Type | Alkaline |