BABY PLASTIC PEG
BE COLOR PALETTE POPPER SENSORY TOY
16710-000-000-06-R
BABY PLASTIC PEG
16710-000-000-06-R
| Gender | Unisex |
|---|---|
| User Age Group | Toddler |
| User Age Range | 6 - 36 months |
| Style Number | 16710 |
|---|---|
| Version Number | 16710-000 |
| Material | 16710-000-000-06-R |
| Brand | Baby Einstein™ |
| Category | BABY PEG TOYS |
| SubCategory | BABY PLASTIC PEG |
| EAN | 0074451167100 |
| Item UPC | 074451167100 |
| Color | MULTI COLOR |
| Assembled Dimensions (in) | 5.25" (H) x 6.75" (W) x 0.86" (L) |
|---|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 13.34 cm (H) x 17.15 cm (W) x 2.18 cm (L) |
| Item Foldable/Collapsable for storage? | No |
| Weight of Product Alone (lb) | 0.304 |
| Weight of Product Alone (kg) | 0.138 |
| Retail Shelf Package Dimensions (in) | 10.6" (H) x 6.5" (W) x 1.7" (L) |
| Retail Shelf Package Dimensions (cm) | 26.92 cm (H) x 16.51 cm (W) x 4.32 cm (L) |
| Case Pack QTY | 6.0 |
| Case Pack Cube (ft) | 0.300527 |
| Case Pack Cube (m) | 0.009 |
| Case Pack Cube (cm) | 8509.98 |
| Case Pack Weight (lb) | 3.315 |
| Case Pack Weight (kg) | 1.507 |
| Case Pack Dimensions (in) | 7.4" (H) x 7.8" (W) x 9.0" (L) |
| Case Pack Dimensions (cm) | 18.8 cm (H) x 19.81 cm (W) x 22.85 cm (L) |
| Number Of Inners | 6.0 |
| Units Per Inner | 1.0 |
| Inner Description | 6 INNERS W/ 1 PCS |
| Power Source(s) | Battery |
|---|---|
| Batteries Required | Required |
| Battery 1 Brand | Golden Power |
| Battery 1 Capacity (mAh) | 400 |
| Battery 1 Code | R03 |
| Battery 1 Included | For Demo Only |
| Battery 1 Life | 200.0 |
| Battery 1 Manufacturer | Golden Power Corporation (HK) LTD |
| Battery 1 Qty | 2 |
| Battery 1 Replaceable | Yes |
| Battery 1 Size | AAA |
| Battery 1 Type | Carbon Zinc |
| Battery 1 Voltage | 1.5V |
| Battery 1 Weight (g) | 9.5 |
| Ship to Countries_MATERIAL |
|
|---|