TUMMY TIME PILLOW
BE CAL_A_PILLOW TUMMY TIME PILLOW
16756-000
TUMMY TIME PILLOW
16756-000
| Gender | Unisex |
|---|---|
| User Age Group | Infant |
| User Age Range | 0 - 12 months |
| Style Number | 16756 |
|---|---|
| Version Number | 16756-000 |
| Material | 16756-000 |
| Brand | Baby Einstein™ |
| Category | PLAY GYMS |
| SubCategory | TUMMY TIME PILLOW |
| Color | MULTI COLOR |
| Assembled Dimensions (in) | 6.1" (H) x 25.0" (W) x 15.35" (L) |
|---|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 15.5 cm (H) x 63.5 cm (W) x 39.0 cm (L) |
| Item Foldable/Collapsable for storage? | Yes |
| Collapsed Dimensions (in) | 10.6 in (H) x 16.4 in (W) x 5.4 in (L) |
| Collapsed Dimensions (cm) | 26.92 cm (H) x 41.66 cm (W) x 13.7 cm (L) |
| Weight of Product Alone (lb) | 1.056 |
| Weight of Product Alone (kg) | 0.48 |
| Power Source(s) | Battery |
|---|---|
| Batteries Required | Required |
| Battery 1 Brand | New Leader |
| Battery 1 Capacity (mAh) | 158 |
| Battery 1 Code | LR44 |
| Battery 1 Included | For Demo Only |
| Battery 1 Life | 3.9 |
| Battery 1 Manufacturer | New Leader Battery Industry LTD. |
| Battery 1 Qty | 3 |
| Battery 1 Replaceable | Yes |
| Battery 1 Size | LR44 |
| Battery 1 Type | Alkaline |
| Battery 1 Voltage | 1.5V |
| Battery 1 Weight (g) | 2.0 |