BABY PLASTIC PEG
BE CURIOUS CAR NEPTUNE OBALL CAR N RATLE
16766-000-000-06-R
BABY PLASTIC PEG
16766-000-000-06-R
| Gender | Unisex |
|---|---|
| User Age Group | Toddler |
| User Age Range | 3 - 36 months |
| Style Number | 16766 |
|---|---|
| Version Number | 16766-000 |
| Material | 16766-000-000-06-R |
| Brand | Baby Einstein™ |
| Technology | Oball™ |
| Category | BABY PEG TOYS |
| SubCategory | BABY PLASTIC PEG |
| EAN | 0074451167667 |
| Item UPC | 074451167667 |
| Color | MULTI COLOR |
| Assembled Dimensions (in) | 3.0" (H) x 4.16" (W) x 3.74" (L) |
|---|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 7.62 cm (H) x 10.57 cm (W) x 9.5 cm (L) |
| Item Foldable/Collapsable for storage? | No |
| Weight of Product Alone (lb) | 0.291 |
| Weight of Product Alone (kg) | 0.1322 |
| Retail Shelf Package Dimensions (in) | 7.1" (H) x 5.6" (W) x 3.8" (L) |
| Retail Shelf Package Dimensions (cm) | 18.03 cm (H) x 14.22 cm (W) x 9.65 cm (L) |
| Case Pack QTY | 6.0 |
| Case Pack Cube (ft) | 0.223065 |
| Case Pack Cube (m) | 0.006 |
| Case Pack Cube (cm) | 6316.51 |
| Case Pack Weight (lb) | 2.354 |
| Case Pack Weight (kg) | 1.07 |
| Case Pack Dimensions (in) | 3.7" (H) x 8.9" (W) x 11.7" (L) |
| Case Pack Dimensions (cm) | 9.4 cm (H) x 22.61 cm (W) x 29.72 cm (L) |
| Number Of Inners | 6.0 |
| Units Per Inner | 1.0 |
| Inner Description | 6 INNERS W/ 1 PCS |
| Power Source(s) | Battery |
|---|---|
| Batteries Required | Required |
| Battery 1 Brand | New Leader |
| Battery 1 Capacity (mAh) | 158 |
| Battery 1 Code | LR44 |
| Battery 1 Included | For Demo Only |
| Battery 1 Life | 3.9 |
| Battery 1 Manufacturer | New Leader Battery Industry LTD. |
| Battery 1 Qty | 3 |
| Battery 1 Replaceable | No |
| Battery 1 Size | LR44 |
| Battery 1 Type | Alkaline |
| Battery 1 Voltage | 1.5V |
| Battery 1 Weight (g) | 2.0 |
| Ship to Countries_MATERIAL |
|
|---|