HIGH CHAIR
ING PROPER POSITIONER HC_PARKER
16792-000
HIGH CHAIR
16792-000
| Gender | Unisex |
|---|---|
| User Age Group | Child |
| User Age Range | 0 - 60 months |
| Style Number | 16792 |
|---|---|
| Version Number | 16792-000 |
| Material | 16792-000 |
| Brand | Ingenuity™ |
| Category | MEALTIME |
| SubCategory | HIGH CHAIR |
| Color | GREY |
| Assembled Dimensions (in) | 46.06" (H) x 33.07" (W) x 21.46" (L) |
|---|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 117.0 cm (H) x 84.0 cm (W) x 54.5 cm (L) |
| Item Foldable/Collapsable for storage? | Yes |
| Collapsed Dimensions (in) | 44.49 in (H) x 26.77 in (W) x 21.5 in (L) |
| Collapsed Dimensions (cm) | 113.0 cm (H) x 68.0 cm (W) x 54.5 cm (L) |
| Weight of Product Alone (lb) | 20.951 |
| Weight of Product Alone (kg) | 9.523 |
| Batteries Required | Not Required |
|---|