BABY BOX TOY
BE HAPE DJ STATION TODDLER TOY
16846-000
BABY BOX TOY
16846-000
| Gender | Unisex |
|---|---|
| User Age Group | Toddler |
| User Age Range | 6 - 36 months |
| Style Number | 16846 |
|---|---|
| Version Number | 16846-000 |
| Material | 16846-000 |
| Brand | Baby Einstein™ |
| Partnership | Hape™ |
| Category | BABY BOX TOYS |
| SubCategory | BABY BOX TOY |
| Color | MULTI COLOR |
| Collection | Magic Touch |
| Assembled Dimensions (in) | 4.33" (H) x 10.2" (W) x 5.87" (L) |
|---|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 11.0 cm (H) x 25.91 cm (W) x 14.91 cm (L) |
| Item Foldable/Collapsable for storage? | No |
| Collapsed Dimensions (in) | 4.33 in (H) x 10.2 in (W) x 5.9 in (L) |
| Collapsed Dimensions (cm) | 11.0 cm (H) x 25.91 cm (W) x 14.91 cm (L) |
| Weight of Product Alone (lb) | 0.88 |
| Weight of Product Alone (kg) | 0.4 |
| Power Source(s) | Battery |
|---|---|
| Batteries Required | Required |
| Battery 1 Brand | Hi-W |
| Battery 1 Capacity (mAh) | 940 |
| Battery 1 Code | R6 |
| Battery 1 Included | For Demo Only |
| Battery 1 Life | 144.0 |
| Battery 1 Manufacturer | Guangzhou Tiger Head Battery Group Co., LTD |
| Battery 1 Qty | 3 |
| Battery 1 Replaceable | Yes |
| Battery 1 Size | AA |
| Battery 1 Type | Carbon Zinc |
| Battery 1 Voltage | 1.5V |
| Battery 1 Weight (g) | 18.5 |