SWING-TRAVEL
ING PORT SWING_SUN VALLEY DISPLAY TGT
16905-000
SWING-TRAVEL
16905-000
| Gender | Unisex |
|---|---|
| User Age Group | Infant |
| User Age Range | 0 - 9 months |
| User Weight Range (lb) | 6 - 20 lb |
| User Weight Range (kg) | 3 - 9 kg |
| Style Number | 16905 |
|---|---|
| Version Number | 16905-000 |
| Material | 16905-000 |
| Brand | Ingenuity™ |
| Category | SWINGS |
| SubCategory | SWING-TRAVEL |
| Color | TEAL |
| Platform | Portable Swing |
| Assembled Dimensions (in) | 26.77" (H) x 22.64" (W) x 28.74" (L) |
|---|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 68.0 cm (H) x 57.51 cm (W) x 73.0 cm (L) |
| Item Foldable/Collapsable for storage? | Yes |
| Collapsed Dimensions (in) | 26.77 in (H) x 13.39 in (W) x 22.8 in (L) |
| Collapsed Dimensions (cm) | 68.0 cm (H) x 34.0 cm (W) x 58.0 cm (L) |
| Weight of Product Alone (lb) | 6.71 |
| Weight of Product Alone (kg) | 3.05 |
| Power Source(s) | Battery |
|---|---|
| Batteries Required | Required |
| Battery 1 Included | Not Included |
| Battery 1 Life | 180.0 |
| Battery 1 Qty | 3 |
| Battery 1 Replaceable | Yes |
| Battery 1 Size | C |
| Battery 1 Type | Alkaline |