GATES
ING EASY INSTALL GATE
17353-000-000-01-R
GATES
17353-000-000-01-R
| Gender | Unisex |
|---|---|
| User Age Group | Toddler |
| User Age Range | 6 - 24 months |
| Style Number | 17353 |
|---|---|
| Version Number | 17353-000 |
| Material | 17353-000-000-01-R |
| Brand | Ingenuity™ |
| Category | SAFETY |
| SubCategory | GATES |
| EAN | 0074451173538 |
| Item UPC | 074451173538 |
| Color | WHITE |
| Assembled Dimensions (in) | 30.11" (H) x 1.83" (W) x 32.28" (L) |
|---|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 76.48 cm (H) x 4.65 cm (W) x 82.0 cm (L) |
| Item Foldable/Collapsable for storage? | Yes |
| Collapsed Dimensions (in) | 30.12 in (H) x 1.83 in (W) x 28.0 in (L) |
| Collapsed Dimensions (cm) | 76.5 cm (H) x 4.65 cm (W) x 71.0 cm (L) |
| Weight of Product Alone (lb) | 8.73 |
| Weight of Product Alone (kg) | 3.968 |
| Retail Shelf Package Dimensions (in) | 31.1" (H) x 27.95" (W) x 2.2" (L) |
| Retail Shelf Package Dimensions (cm) | 79.0 cm (H) x 71.0 cm (W) x 5.6 cm (L) |
| Case Pack QTY | 1.0 |
| Case Pack Cube (ft) | 1.109248 |
| Case Pack Cube (m) | 0.031 |
| Case Pack Weight (lb) | 11.88 |
| Case Pack Weight (kg) | 5.4 |
| Case Pack Dimensions (in) | 31.1" (H) x 27.95" (W) x 2.2" (L) |
| Case Pack Dimensions (cm) | 79.0 cm (H) x 71.0 cm (W) x 5.6 cm (L) |
| Number Of Inners | 0.0 |
| Units Per Inner | 0.0 |
| Inner Description | 0 INNERS W/ 1 PCS |
| Batteries Required | Not Required |
|---|
| Ship to Countries_MATERIAL |
|
|---|