GATES
ING EASY INSTALL GATE
17353-000
GATES
17353-000
| Gender | Unisex |
|---|---|
| User Age Group | Toddler |
| User Age Range | 6 - 24 months |
| Style Number | 17353 |
|---|---|
| Version Number | 17353-000 |
| Material | 17353-000 |
| Brand | Ingenuity™ |
| Category | SAFETY |
| SubCategory | GATES |
| Color | WHITE |
| Assembled Dimensions (in) | 30.11" (H) x 1.83" (W) x 32.28" (L) |
|---|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 76.48 cm (H) x 4.65 cm (W) x 82.0 cm (L) |
| Item Foldable/Collapsable for storage? | Yes |
| Collapsed Dimensions (in) | 30.12 in (H) x 1.83 in (W) x 28.0 in (L) |
| Collapsed Dimensions (cm) | 76.5 cm (H) x 4.65 cm (W) x 71.0 cm (L) |
| Weight of Product Alone (lb) | 8.73 |
| Weight of Product Alone (kg) | 3.968 |
| Batteries Required | Not Required |
|---|