GATES
2_IN_1 SIMPLE TO SECURE STAIRWAY N HALLW
27054-000
GATES
27054-000
| Gender | Unisex |
|---|---|
| User Age Group | Toddler |
| User Age Range | 6 - 24 months |
| Style Number | 27054 |
|---|---|
| Version Number | 27054-000 |
| Material | 27054-000 |
| Brand | Ingenuity™ |
| SubBrand | Summer by Ingenuity™ |
| Category | SAFETY |
| SubCategory | GATES |
| Color | WHITE |
| Assembled Dimensions (in) | 27.95" (H) x 41.97" (W) x 1.85" (L) |
|---|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 71.0 cm (H) x 106.6 cm (W) x 4.7 cm (L) |
| Item Foldable/Collapsable for storage? | Yes |
| Collapsed Dimensions (in) | 26.61 in (H) x 1.85 in (W) x 23.3 in (L) |
| Collapsed Dimensions (cm) | 67.6 cm (H) x 4.7 cm (W) x 59.2 cm (L) |
| Weight of Product Alone (lb) | 6.314 |
| Weight of Product Alone (kg) | 2.870 |
| Batteries Required | Not Required |
|---|