SWADDLES
SM 12L ORIGINAL LG 3PK MOUNTAINEER STG1
56260-000
SWADDLES
56260-000
| Gender | Male |
|---|---|
| User Age Group | Infant |
| User Age Range | 3 - 6 months |
| User Height Range (in) | 0 - 30 in |
| User Height Range (cm) | 0 - 76 cm |
| User Weight Range (lb) | 14 - 18 lb |
| User Weight Range (kg) | 6 - 8 kg |
| Style Number | 56260 |
|---|---|
| Version Number | 56260-000 |
| Material | 56260-000 |
| Brand | Ingenuity™ |
| SubBrand | SwaddleMe by Ingenuity™ |
| Category | SOFT GOODS |
| SubCategory | SWADDLES |
| Color | BLUE |
| Fashion | MOUNTAINEER |
| Platform | Original Swaddle |
| Assembled Dimensions (in) | 25.5" (H) x 13.5" (W) x 0.1" (L) |
|---|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 64.77 cm (H) x 34.29 cm (W) x 0.25 cm (L) |
| Item Foldable/Collapsable for storage? | No |
| Weight of Product Alone (lb) | 0.396 |
| Weight of Product Alone (kg) | 0.18 |
| Batteries Required | Not Required |
|---|