BABY PLASTIC PEG
Oball™ Rattle
11483-000-01D-06-R
- Shake up fun with three rattles in one!
- Award-winning design is made for little fingers
- Smooth, flexible and easy to hold
- Keep in the diaper bag, nursery and playard
- BPA-Free
BABY PLASTIC PEG
11483-000-01D-06-R
| Product Description | What’s got baby all shook up? The easy, squeezy Oball Rattle! Designed for the littlest of fingers to grab and hold, with the signature Oball material. There are 29 total finger holes, so even inexperienced fingers can hold on tight and shake with everything they’ve got! Your baby will love watching the bright beads inside each rattle clickity-clack with every shimmy and shake. Toss these award-winning ball rattles into your diaper bag and keep them on hand wherever you go. Your little noisemaker will always have a ball! |
|---|
| Gender | Unisex |
|---|---|
| User Age Group | Toddler |
| User Age Range | 0 - 36 months |
| Product Name (final Legal-Approved Product Name) | Oball™ Rattle |
|---|---|
| Style Number | 11483 |
| Version Number | 11483-000 |
| Material | 11483-000-01D-06-R |
| Brand | Bright Starts™ |
| Technology | Oball™ |
| Category | BABY PEG TOYS |
| SubCategory | BABY PLASTIC PEG |
| EAN | 0074451114838 |
| Item UPC | 074451114838 |
| Color | MULTI COLOR |
| Material Summary | 100% Plastic |
| Assembled Dimensions (in) | 4.0" (H) x 4.0" (W) x 4.0" (L) |
|---|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 10.16 cm (H) x 10.16 cm (W) x 10.16 cm (L) |
| Item Foldable/Collapsable for storage? | No |
| Weight of Product Alone (lb) | 0.11 |
| Weight of Product Alone (kg) | 0.05 |
| Retail Shelf Package Dimensions (in) | 7.8" (H) x 5.6" (W) x 4.0" (L) |
| Retail Shelf Package Dimensions (cm) | 19.81 cm (H) x 14.22 cm (W) x 10.16 cm (L) |
| Case Pack QTY | 6.0 |
| Case Pack Cube (ft) | 0.243509 |
| Case Pack Cube (m) | 0.007 |
| Case Pack Weight (lb) | 1.188 |
| Case Pack Weight (kg) | 0.54 |
| Case Pack Dimensions (in) | 4.6" (H) x 8.1" (W) x 11.3" (L) |
| Case Pack Dimensions (cm) | 11.68 cm (H) x 20.57 cm (W) x 28.7 cm (L) |
| Number Of Inners | 3.0 |
| Units Per Inner | 2.0 |
| Inner Description | 3 INNERS W/ 2 PCS |
| Batteries Required | Not Required |
|---|
| Ship to Countries_MATERIAL |
|
|---|