BABY BOX TOY
Wobble Bobble™ Crawl & Chase Ball
12212-001-000-06-R
BABY BOX TOY
12212-001-000-06-R
| User Age Group | Toddler |
|---|---|
| User Age Range | 3 - 36 months |
| Product Name (final Legal-Approved Product Name) | Wobble Bobble™ Crawl & Chase Ball |
|---|---|
| Style Number | 12212 |
| Version Number | 12212-001 |
| Material | 12212-001-000-06-R |
| Brand | Bright Starts™ |
| Category | BABY BOX TOYS |
| SubCategory | BABY BOX TOY |
| EAN | 0074451997875 |
| Item UPC | 074451997875 |
| Color | CHAMPAGNE |
| Material Summary | 93% Plastic, 7% Metal |
| Assembled Dimensions (in) | 4.5" (H) x 4.5" (W) x 4.5" (L) |
|---|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 11.43 cm (H) x 11.43 cm (W) x 11.43 cm (L) |
| Item Foldable/Collapsable for storage? | No |
| Weight of Product Alone (lb) | 0.66 |
| Weight of Product Alone (kg) | 0.3 |
| Retail Shelf Package Dimensions (in) | 7.69" (H) x 5.31" (W) x 5.19" (L) |
| Retail Shelf Package Dimensions (cm) | 19.53 cm (H) x 13.49 cm (W) x 13.18 cm (L) |
| Case Pack QTY | 6.0 |
| Case Pack Cube (ft) | 0.874192 |
| Case Pack Cube (m) | 0.025 |
| Case Pack Weight (lb) | 6.05 |
| Case Pack Weight (kg) | 2.75 |
| Case Pack Dimensions (in) | 8.44" (H) x 11.13" (W) x 16.07" (L) |
| Case Pack Dimensions (cm) | 21.44 cm (H) x 28.28 cm (W) x 40.83 cm (L) |
| Number Of Inners | 6.0 |
| Units Per Inner | 1.0 |
| Inner Description | 6 INNERS W/ 1 PCS |
| Power Source(s) | Battery |
|---|---|
| Batteries Required | Required |
| Battery Summary | 3 AA Batteries Required (For Demo Only) |
| Battery 1 Brand | GPI |
| Battery 1 Capacity (mAh) | 1000 |
| Battery 1 Code | R6 |
| Battery 1 Included | For Demo Only |
| Battery 1 Life | 144.0 |
| Battery 1 Manufacturer | GPI International Limited |
| Battery 1 Qty | 3 |
| Battery 1 Replaceable | Yes |
| Battery 1 Size | AA |
| Battery 1 Type | Carbon Zinc |
| Battery 1 Voltage | 1.5V |
| Battery 1 Weight (g) | 17.2 |
| Ship to Countries_MATERIAL |
|
|---|