PLAY GYM
Hug 'n Cuddle™ Activity Gym
12590-000
- Elephant-sized cuddles await you and baby
- Plush, soft mat for tummy-time or lay-and-play
- 20 minutes of cheerful melodies
- 5 take-along toys for fun on the go
- Includes bead chaser and textured toys
PLAY GYM
12590-000
| Product Description | This sweet playmat will give your baby an elephant-approved hug with every playtime snuggle. The Bright Starts Hug-N-Cuddle Elephant Activity Gym creates the comfiest space for tummy time or lay-and-play fun. In any play position, your little one will have a blast shaking, rattling and squeezing the 5 take-along toys included, like our newest and loveably slooooooowest character – the sloth! Captivate baby with fun activities during tummy time, like our engaging satin Taggies or peek-a-boo mirror. As baby gets bigger, you can remove the toy bar and transform the elephant into a cushy play mat and soft, cuddle-worthy friend. This plush activity gym will give you and baby plenty of room to snuggle for years to come. |
|---|
| Gender | Unisex |
|---|---|
| User Age Group | Toddler |
| User Age Range | 0 - 36 months |
| User Weight Range (lb) | 0 - 0 lb |
| User Weight Range (kg) | 0 - 0 kg |
| Product Name (final Legal-Approved Product Name) | Hug 'n Cuddle™ Activity Gym |
|---|---|
| Style Number | 12590 |
| Version Number | 12590-000 |
| Material | 12590-000 |
| Brand | Bright Starts™ |
| Category | PLAY GYMS |
| SubCategory | PLAY GYM |
| Color | GREEN |
| Material Summary | 75% Fabric, 20% Plastic, 5% Metal |
| Fill Material Summary | 90% Polyester Fill, 9% Foam, 1% Plastic |
| Assembled Dimensions (in) | 21.3" (H) x 27.6" (W) x 36.2" (L) |
|---|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 54.1 cm (H) x 70.1 cm (W) x 91.95 cm (L) |
| Item Foldable/Collapsable for storage? | Yes |
| Collapsed Dimensions (in) | 2.8 in (H) x 23.2 in (W) x 19.9 in (L) |
| Collapsed Dimensions (cm) | 7.11 cm (H) x 58.93 cm (W) x 50.5 cm (L) |
| Weight of Product Alone (lb) | 1.034 |
| Weight of Product Alone (kg) | 0.47 |
| Power Source(s) | Battery |
|---|---|
| Batteries Required | Required |
| Battery Summary | 2 AA Alkaline Batteries Required (Not Included) |
| Battery 1 Included | Not Included |
| Battery 1 Life | 96.0 |
| Battery 1 Qty | 2 |
| Battery 1 Replaceable | Yes |
| Battery 1 Size | AA |
| Battery 1 Type | Alkaline |