ROCKER
Opus’s Kick to It™ Musical Infant to Toddler Rocker
16787-000
ROCKER
16787-000
| Gender | Unisex |
|---|---|
| User Age Group | Toddler |
| User Age Range | 0 - 30 months |
| User Weight Range (lb) | 0 - 40 lb |
| User Weight Range (kg) | 0 - 18 kg |
| Product Name (final Legal-Approved Product Name) | Opus’s Kick to It™ Musical Infant to Toddler Rocker |
|---|---|
| Style Number | 16787 |
| Version Number | 16787-000 |
| Material | 16787-000 |
| Brand | Baby Einstein™ |
| Category | SEATS |
| SubCategory | ROCKER |
| Color | BLUE |
| Collection | Ocean Explorers |
| Material Summary | 65% Metal, 24.6% Plastic, 10.4% Fabric |
| Assembled Dimensions (in) | 22.44" (H) x 19.3" (W) x 27.95" (L) |
|---|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 57.0 cm (H) x 49.02 cm (W) x 70.99 cm (L) |
| Item Foldable/Collapsable for storage? | No |
| Weight of Product Alone (lb) | 6.71 |
| Weight of Product Alone (kg) | 3.05 |
| Power Source(s) | Battery |
|---|---|
| Batteries Required | Required |
| Battery Summary |
|
| Battery 1 Included | Not Included |
| Battery 1 Life | 60.0 |
| Battery 1 Qty | 1 |
| Battery 1 Replaceable | Yes |
| Battery 1 Size | C |
| Battery 1 Type | Alkaline |
| Battery 2 Included | Not Included |
| Battery 2 Life | 200.0 |
| Battery 2 Qty | 2 |
| Battery 2 Replaceable | Yes |
| Battery 2 Size | AAA |
| Battery 2 Type | Alkaline |