HIGH CHAIR
ING PROPER POSITIONER HC_PARKER
16792-000-000-01-R
HIGH CHAIR
16792-000-000-01-R
| Gender | Unisex |
|---|---|
| User Age Group | Child |
| User Age Range | 0 - 60 months |
| Style Number | 16792 |
|---|---|
| Version Number | 16792-000 |
| Material | 16792-000-000-01-R |
| Brand | Ingenuity™ |
| Category | MEALTIME |
| SubCategory | HIGH CHAIR |
| EAN | 0074451167926 |
| Item UPC | 074451167926 |
| Color | GREY |
| Material Summary | 30% Metal, 55% Plastic, 15% Fabric |
| Assembled Dimensions (in) | 46.06" (H) x 33.07" (W) x 21.46" (L) |
|---|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 117.0 cm (H) x 84.0 cm (W) x 54.5 cm (L) |
| Item Foldable/Collapsable for storage? | Yes |
| Collapsed Dimensions (in) | 44.49 in (H) x 26.77 in (W) x 21.5 in (L) |
| Collapsed Dimensions (cm) | 113.0 cm (H) x 68.0 cm (W) x 54.5 cm (L) |
| Weight of Product Alone (lb) | 20.951 |
| Weight of Product Alone (kg) | 9.523 |
| Retail Shelf Package Dimensions (in) | 32.95" (H) x 24.45" (W) x 9.25" (L) |
| Retail Shelf Package Dimensions (cm) | 83.69 cm (H) x 62.1 cm (W) x 23.5 cm (L) |
| Case Pack QTY | 1.0 |
| Case Pack Cube (ft) | 4.312531 |
| Case Pack Cube (m) | 0.122 |
| Case Pack Weight (lb) | 24.697 |
| Case Pack Weight (kg) | 11.226 |
| Case Pack Dimensions (in) | 32.95" (H) x 24.45" (W) x 9.25" (L) |
| Case Pack Dimensions (cm) | 83.69 cm (H) x 62.1 cm (W) x 23.5 cm (L) |
| Number Of Inners | 0.0 |
| Units Per Inner | 0.0 |
| Inner Description | 0 INNERS W/ 1 PCS |
| Batteries Required | Not Required |
|---|
| Ship to Countries_MATERIAL |
|
|---|