ROCKER
ING 16854 HAPPY BELLY CHAMBRAY SEAT_DIS
16854-000
ROCKER
16854-000
| Gender | Unisex |
|---|---|
| User Age Group | Infant |
| User Age Range | 0 - 6 months |
| User Weight Range (lb) | 0 - 20 lb |
| User Weight Range (kg) | 0 - 9 kg |
| Style Number | 16854 |
|---|---|
| Version Number | 16854-000 |
| Material | 16854-000 |
| Brand | Ingenuity™ |
| Category | SEATS |
| SubCategory | ROCKER |
| Color | BLUE |
| Fashion | CHAMBRAY STRIPES |
| Material Summary | 55% Metal, 28% Plastic, 17% Fabric |
| Assembled Dimensions (in) | 21.77" (H) x 15.98" (W) x 27.17" (L) |
|---|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 55.3 cm (H) x 40.6 cm (W) x 69.0 cm (L) |
| Item Foldable/Collapsable for storage? | Yes |
| Collapsed Dimensions (in) | 5.0 in (H) x 15.75 in (W) x 29.5 in (L) |
| Collapsed Dimensions (cm) | 12.7 cm (H) x 40.0 cm (W) x 75.0 cm (L) |
| Weight of Product Alone (lb) | 6.545 |
| Weight of Product Alone (kg) | 2.975 |
| Power Source(s) | Battery |
|---|---|
| Batteries Required | Required |
| Battery Summary | 3 C Batteries Required (For Demo Only) |
| Battery 1 Brand | Golden Power |
| Battery 1 Code | R14 |
| Battery 1 Included | For Demo Only |
| Battery 1 Life | 180.0 |
| Battery 1 Manufacturer | Golden Power Corporation (HK) LTD |
| Battery 1 Qty | 3 |
| Battery 1 Replaceable | Yes |
| Battery 1 Size | C |
| Battery 1 Type | Carbon Zinc |