SWING-TRAVEL
BS PORTABLE SWING_PINK PLAYFUL PARADISE
16906-000-01Q-02-R
SWING-TRAVEL
16906-000-01Q-02-R
| Gender | Female |
|---|---|
| User Age Group | Infant |
| User Age Range | 0 - 9 months |
| User Weight Range (lb) | 6 - 20 lb |
| User Weight Range (kg) | 3 - 9 kg |
| Style Number | 16906 |
|---|---|
| Version Number | 16906-000 |
| Material | 16906-000-01Q-02-R |
| Brand | Bright Starts™ |
| Category | SWINGS |
| SubCategory | SWING-TRAVEL |
| EAN | 0074451169067 |
| Item UPC | 074451169067 |
| Color | PINK |
| Fashion | PLAYFUL PARADISE |
| Collection | Pretty in Pink |
| Platform | Portable Swing |
| Material Summary | 55% Metal, 35% Plastic, 10% Fabric |
| Assembled Dimensions (in) | 26.77" (H) x 22.83" (W) x 29.13" (L) |
|---|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 68.0 cm (H) x 58.0 cm (W) x 74.0 cm (L) |
| Item Foldable/Collapsable for storage? | Yes |
| Collapsed Dimensions (in) | 26.77 in (H) x 13.39 in (W) x 22.8 in (L) |
| Collapsed Dimensions (cm) | 68.0 cm (H) x 34.0 cm (W) x 58.0 cm (L) |
| Weight of Product Alone (lb) | 1.298 |
| Weight of Product Alone (kg) | 0.59 |
| Retail Shelf Package Dimensions (in) | 13.31" (H) x 22.56" (W) x 5.7" (L) |
| Retail Shelf Package Dimensions (cm) | 33.8 cm (H) x 57.3 cm (W) x 14.48 cm (L) |
| Case Pack QTY | 2.0 |
| Case Pack Cube (ft) | 2.092104 |
| Case Pack Cube (m) | 0.059 |
| Case Pack Weight (lb) | 18.392 |
| Case Pack Weight (kg) | 8.36 |
| Case Pack Dimensions (in) | 22.91" (H) x 11.42" (W) x 13.82" (L) |
| Case Pack Dimensions (cm) | 58.2 cm (H) x 29.0 cm (W) x 35.1 cm (L) |
| Number Of Inners | 0.0 |
| Units Per Inner | 0.0 |
| Inner Description | 0 INNERS W/ 2 PCS |
| Power Source(s) | Battery |
|---|---|
| Batteries Required | Required |
| Battery Summary | 4 C Alkaline Batteries Required (Not Included) |
| Battery 1 Included | Not Included |
| Battery 1 Life | 240.0 |
| Battery 1 Qty | 4 |
| Battery 1 Replaceable | Yes |
| Battery 1 Size | C |
| Battery 1 Type | Alkaline |
| Ship to Countries_MATERIAL |
|
|---|