SWING-TRAVEL
Cozy Spot™ Swing 'n Go Portable Swing™
16968-000
SWING-TRAVEL
16968-000
| Gender | Unisex |
|---|---|
| User Age Group | Infant |
| User Age Range | 0 - 9 months |
| User Weight Range (lb) | 6 - 20 lb |
| User Weight Range (kg) | 3 - 9 kg |
| Product Name (final Legal-Approved Product Name) | Cozy Spot™ Swing 'n Go Portable Swing™ |
|---|---|
| Style Number | 16968 |
| Version Number | 16968-000 |
| Material | 16968-000 |
| Brand | Ingenuity™ |
| Category | SWINGS |
| SubCategory | SWING-TRAVEL |
| Color | GREEN |
| Platform | Swing 'n Go |
| Material Summary | 53% Metal, 32% Plastic, 15% Vinyl |
| Assembled Dimensions (in) | 25.6" (H) x 21.5" (W) x 31.1" (L) |
|---|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 65.02 cm (H) x 54.61 cm (W) x 78.99 cm (L) |
| Item Foldable/Collapsable for storage? | Yes |
| Collapsed Dimensions (in) | 27.99 in (H) x 9.02 in (W) x 23.2 in (L) |
| Collapsed Dimensions (cm) | 71.1 cm (H) x 22.9 cm (W) x 59.0 cm (L) |
| Weight of Product Alone (lb) | 10.67 |
| Weight of Product Alone (kg) | 4.85 |
| Power Source(s) | USB |
|---|---|
| Batteries Required | Not Required |