BOOSTERS & CTHC
ING SIMPLICITY SEAT BLUE
16987-000-01P-05-E
BOOSTERS & CTHC
16987-000-01P-05-E
| Gender | Unisex |
|---|---|
| User Age Group | Child |
| User Age Range | 6 - 60 months |
| User Weight Range (lb) | 0 - 33 lb |
| User Weight Range (kg) | 0 - 15 kg |
| Style Number | 16987 |
|---|---|
| Version Number | 16987-000 |
| Material | 16987-000-01P-05-E |
| Brand | Ingenuity™ |
| Category | MEALTIME |
| SubCategory | BOOSTERS & CTHC |
| EAN | 0074451169876 |
| Item UPC | 074451169876 |
| Color | TEAL |
| Platform | Ity Booster |
| Material Summary | 95% Plastic, 5% Polyester |
| Assembled Dimensions (in) | 8.0" (H) x 15.0" (W) x 13.85" (L) |
|---|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 20.32 cm (H) x 38.1 cm (W) x 35.18 cm (L) |
| Item Foldable/Collapsable for storage? | No |
| Weight of Product Alone (lb) | 1.408 |
| Weight of Product Alone (kg) | 0.64 |
| Retail Shelf Package Dimensions (in) | 8.46" (H) x 14.88" (W) x 14.09" (L) |
| Retail Shelf Package Dimensions (cm) | 21.5 cm (H) x 37.8 cm (W) x 35.8 cm (L) |
| Case Pack QTY | 5.0 |
| Case Pack Cube (ft) | 2.493799 |
| Case Pack Cube (m) | 0.071 |
| Case Pack Weight (lb) | 10.12 |
| Case Pack Weight (kg) | 4.6 |
| Case Pack Dimensions (in) | 18.43" (H) x 15.04" (W) x 15.55" (L) |
| Case Pack Dimensions (cm) | 46.8 cm (H) x 38.2 cm (W) x 39.5 cm (L) |
| Number Of Inners | 5.0 |
| Units Per Inner | 1.0 |
| Inner Description | 5 INNERS W/ 1 PCS |
| Batteries Required | Not Required |
|---|
| Ship to Countries_MATERIAL |
|
|---|