GATES
SU THRUWAY 52W SERIES EASY OPEN
17024-000
GATES
17024-000
| Gender | Unisex |
|---|---|
| User Age Group | Toddler |
| User Age Range | 6 - 24 months |
| Style Number | 17024 |
|---|---|
| Version Number | 17024-000 |
| Material | 17024-000 |
| Brand | Ingenuity™ |
| SubBrand | Summer by Ingenuity™ |
| Category | SAFETY |
| SubCategory | GATES |
| Color | BRONZE |
| Material Summary | 89% Metal, 11% Plastic |
| Assembled Dimensions (in) | 33.27" (H) x 51.97" (W) x 0.98" (L) |
|---|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 84.5 cm (H) x 132.0 cm (W) x 2.5 cm (L) |
| Item Foldable/Collapsable for storage? | Yes |
| Collapsed Dimensions (in) | 33.27 in (H) x 23.62 in (W) x 2.8 in (L) |
| Collapsed Dimensions (cm) | 84.5 cm (H) x 60.0 cm (W) x 7.2 cm (L) |
| Weight of Product Alone (lb) | 14.74 |
| Weight of Product Alone (kg) | 6.70 |
| Batteries Required | Not Required |
|---|