SWADDLES
ING ALL SEASON SM 1PK
17044-074
SWADDLES
17044-074
| Gender | Unisex |
|---|---|
| User Age Group | Newborn |
| User Age Range | 0 - 3 months |
| User Weight Range (lb) | 7 - 14 lb |
| User Weight Range (kg) | 3 - 6 kg |
| Style Number | 17044 |
|---|---|
| Version Number | 17044-074 |
| Material | 17044-074 |
| Brand | Ingenuityโข |
| SubBrand | SwaddleMe by Ingenuityโข |
| Category | SOFT GOODS |
| SubCategory | SWADDLES |
| Color | MULTI COLOR |
| Fashion | STARDUST |
| Platform | All Season |
| Material Summary | 100% Cotton |
| Fill Material Summary | 100% Polyester Fill |
| Assembled Dimensions (in) | 21.0" (H) x 12.5" (W) x 0.75" (L) |
|---|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 53.34 cm (H) x 31.75 cm (W) x 1.9 cm (L) |
| Item Foldable/Collapsable for storage? | No |
| Weight of Product Alone (lb) | 0.348 |
| Weight of Product Alone (kg) | 0.158 |
| Batteries Required | Not Required |
|---|