SWADDLES
SM 3L MUSLIN ORIGINAL 1PK GRANITE STG1
17051-076-000-04-R
SWADDLES
17051-076-000-04-R
| Gender | Unisex |
|---|---|
| User Age Group | Newborn |
| User Age Range | 0 - 3 months |
| User Weight Range (lb) | 7 - 14 lb |
| User Weight Range (kg) | 3 - 6 kg |
| Style Number | 17051 |
|---|---|
| Version Number | 17051-076 |
| Material | 17051-076-000-04-R |
| Brand | Ingenuityโข |
| SubBrand | SwaddleMe by Ingenuityโข |
| Category | SOFT GOODS |
| SubCategory | SWADDLES |
| EAN | 0074451999275 |
| Item UPC | 074451999275 |
| Color | GRANITE |
| Fashion | GRANITE |
| Platform | Muslin |
| Material Summary | 100% Cotton |
| Assembled Dimensions (in) | 21.0" (H) x 12.5" (W) x 0.25" (L) |
|---|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 53.34 cm (H) x 31.75 cm (W) x 0.64 cm (L) |
| Item Foldable/Collapsable for storage? | No |
| Weight of Product Alone (lb) | 0.282 |
| Weight of Product Alone (kg) | 0.128 |
| Retail Shelf Package Dimensions (in) | 9.92" (H) x 5.6" (W) x 1.9" (L) |
| Retail Shelf Package Dimensions (cm) | 25.2 cm (H) x 14.22 cm (W) x 4.83 cm (L) |
| Case Pack QTY | 4.0 |
| Case Pack Cube (ft) | 0.32823 |
| Case Pack Cube (m) | 0.009 |
| Case Pack Weight (lb) | 2.64 |
| Case Pack Weight (kg) | 1.2 |
| Case Pack Dimensions (in) | 10.31" (H) x 6.5" (W) x 8.46" (L) |
| Case Pack Dimensions (cm) | 26.2 cm (H) x 16.5 cm (W) x 21.5 cm (L) |
| Number Of Inners | 4.0 |
| Units Per Inner | 1.0 |
| Inner Description | 4 INNERS W/ 1 PCS |
| Batteries Required | Not Required |
|---|
| Ship to Countries_MATERIAL |
|
|---|