SWADDLES
SM ARMSFREE 1PK 3_6M LUNA
17062-000
SWADDLES
17062-000
| Gender | Unisex |
|---|---|
| User Age Group | Infant |
| User Age Range | 3 - 6 months |
| User Weight Range (lb) | 14 - 18 lb |
| User Weight Range (kg) | 6 - 8 kg |
| Style Number | 17062 |
|---|---|
| Version Number | 17062-000 |
| Material | 17062-000 |
| Brand | Ingenuityโข |
| SubBrand | Summer by Ingenuityโข |
| Category | SOFT GOODS |
| SubCategory | SWADDLES |
| Color | MULTI COLOR |
| Fashion | LUNA |
| Platform | Arms Free |
| Material Summary | 93% Cotton, 7% Spandex |
| Assembled Dimensions (in) | 27.0" (H) x 18.0" (W) x 0.16" (L) |
|---|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 68.58 cm (H) x 45.72 cm (W) x 0.4 cm (L) |
| Item Foldable/Collapsable for storage? | No |
| Weight of Product Alone (lb) | 0.422 |
| Weight of Product Alone (kg) | 0.192 |
| Batteries Required | Not Required |
|---|