BABY BOX TOY
BS HAB POPPIN FROG BALL PLAY
17159-000-000-01-E
BABY BOX TOY
17159-000-000-01-E
| Gender | Unisex |
|---|---|
| User Age Group | Toddler |
| User Age Range | 6 - 36 months |
| Style Number | 17159 |
|---|---|
| Version Number | 17159-000 |
| Material | 17159-000-000-01-E |
| Brand | Bright Starts™ |
| Category | BABY BOX TOYS |
| SubCategory | BABY BOX TOY |
| EAN | 0074451171596 |
| Item UPC | 074451171596 |
| Color | MULTI COLOR |
| Material Summary | 80% Plastic, 5% Fabric, 15% Electronic Parts |
| Assembled Dimensions (in) | 6.97" (H) x 10.98" (W) x 8.03" (L) |
|---|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 17.7 cm (H) x 27.9 cm (W) x 20.4 cm (L) |
| Item Foldable/Collapsable for storage? | No |
| Weight of Product Alone (lb) | 1.472 |
| Weight of Product Alone (kg) | 0.669 |
| Retail Shelf Package Dimensions (in) | 8.35" (H) x 12.01" (W) x 7.28" (L) |
| Retail Shelf Package Dimensions (cm) | 21.2 cm (H) x 30.5 cm (W) x 18.5 cm (L) |
| Case Pack QTY | 1.0 |
| Case Pack Cube (ft) | 0.422438 |
| Case Pack Cube (m) | 0.012 |
| Case Pack Weight (lb) | 2.42 |
| Case Pack Weight (kg) | 1.1 |
| Case Pack Dimensions (in) | 8.35" (H) x 12.01" (W) x 7.28" (L) |
| Case Pack Dimensions (cm) | 21.2 cm (H) x 30.5 cm (W) x 18.5 cm (L) |
| Number Of Inners | 0.0 |
| Units Per Inner | 0.0 |
| Inner Description | 0 INNERS W/ 1 PCS |
| Power Source(s) | Battery |
|---|---|
| Batteries Required | Required |
| Battery Summary | 4 AA Alkaline Batteries Required (Not Included) |
| Battery 1 Brand | Hi-W |
| Battery 1 Capacity (mAh) | 2400 |
| Battery 1 Included | Not Included |
| Battery 1 Life | 192.0 |
| Battery 1 Manufacturer | Guangzhou Tiger Head Battery Group Co., LTD |
| Battery 1 Qty | 4 |
| Battery 1 Replaceable | Yes |
| Battery 1 Size | AA |
| Battery 1 Type | Alkaline |
| Battery 1 Voltage | 1.5V |
| Battery 1 Weight (g) | 23.5 |
| Ship to Countries_MATERIAL |
|
|---|