HIGH CHAIR
BS WINNIE THE POOH COMPACT HIGHCHAIR
17218-091
HIGH CHAIR
17218-091
| Gender | Unisex |
|---|---|
| User Age Group | Toddler |
| User Age Range | 6 - 36 months |
| Style Number | 17218 |
|---|---|
| Version Number | 17218-091 |
| Material | 17218-091 |
| Brand | Bright Starts™ |
| Partnership | Disney Baby™ |
| Category | MEALTIME |
| SubCategory | HIGH CHAIR |
| Color | GREY |
| Material Summary | 60% Plastic, 25% Metal, 15% Fabric |
| Assembled Dimensions (in) | 40.94" (H) x 22.05" (W) x 29.92" (L) |
|---|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 104.0 cm (H) x 56.0 cm (W) x 76.0 cm (L) |
| Item Foldable/Collapsable for storage? | Yes |
| Collapsed Dimensions (in) | 18.11 in (H) x 22.05 in (W) x 4.9 in (L) |
| Collapsed Dimensions (cm) | 46.0 cm (H) x 56.0 cm (W) x 12.5 cm (L) |
| Weight of Product Alone (lb) | 11.99 |
| Weight of Product Alone (kg) | 5.45 |
| Batteries Required | Not Required |
|---|