BASSINET
SM SNOOZE STOW EASY FOLD BASSINET LX EVG
17290-040-01C-01-R
BASSINET
17290-040-01C-01-R
| Gender | Unisex |
|---|---|
| User Age Group | Infant |
| User Age Range | 0 - 5 months |
| Style Number | 17290 |
|---|---|
| Version Number | 17290-040 |
| Material | 17290-040-01C-01-R |
| Brand | Ingenuity™ |
| Category | BASSINET & PLAY YARDS |
| SubCategory | BASSINET |
| EAN | 0074451998223 |
| Item UPC | 074451998223 |
| Color | GREEN |
| Material Summary | 60% Metal, 20% Plastic, 15% Fabric, 5% MDF |
| Assembled Dimensions (in) | 28.03" (H) x 21.95" (W) x 37.5" (L) |
|---|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 71.19 cm (H) x 55.76 cm (W) x 95.25 cm (L) |
| Item Foldable/Collapsable for storage? | Yes |
| Collapsed Dimensions (in) | 33.19 in (H) x 8.54 in (W) x 21.9 in (L) |
| Collapsed Dimensions (cm) | 84.29 cm (H) x 21.7 cm (W) x 55.7 cm (L) |
| Weight of Product Alone (lb) | 12.54 |
| Weight of Product Alone (kg) | 5.7 |
| Retail Shelf Package Dimensions (in) | 22.87" (H) x 22.63" (W) x 7.63" (L) |
| Retail Shelf Package Dimensions (cm) | 58.1 cm (H) x 57.47 cm (W) x 19.37 cm (L) |
| Case Pack QTY | 1.0 |
| Case Pack Cube (ft) | 2.284031 |
| Case Pack Cube (m) | 0.065 |
| Case Pack Weight (lb) | 20.152 |
| Case Pack Weight (kg) | 9.16 |
| Case Pack Dimensions (in) | 22.87" (H) x 22.63" (W) x 7.63" (L) |
| Case Pack Dimensions (cm) | 58.1 cm (H) x 57.47 cm (W) x 19.37 cm (L) |
| Number Of Inners | 0.0 |
| Units Per Inner | 0.0 |
| Inner Description | 0 INNERS W/ 1 PCS |
| Power Source(s) | Battery |
|---|---|
| Batteries Required | Required |
| Battery Summary | 3 AA Alkaline Batteries Required (Not Included) |
| Battery 1 Included | Not Included |
| Battery 1 Life | 144.0 |
| Battery 1 Qty | 3 |
| Battery 1 Replaceable | No |
| Battery 1 Size | AA |
| Battery 1 Type | Alkaline |
| Ship to Countries_MATERIAL |
|
|---|