SWING-TRAVEL
ING C2G PORTABLE SWING_ENDLESS BLOOM
17300-008-000-02-R
SWING-TRAVEL
17300-008-000-02-R
| Gender | Unisex |
|---|---|
| User Age Group | Infant |
| User Age Range | 0 - 9 months |
| User Weight Range (lb) | 0 - 20 lb |
| User Weight Range (kg) | 0 - 9 kg |
| Style Number | 17300 |
|---|---|
| Version Number | 17300-008 |
| Material | 17300-008-000-02-R |
| Brand | Ingenuity™ |
| Category | SWINGS |
| SubCategory | SWING-TRAVEL |
| EAN | 0074451173002 |
| Item UPC | 074451173002 |
| Color | TAUPE |
| Fashion | ENDLESS BLOOMS |
| Platform | Comfort 2 Go Portable Swing |
| Material Summary | 55% Metal, 35% Plastic, 10% Fabric |
| Assembled Dimensions (in) | 22.83" (H) x 29.13" (W) x 26.77" (L) |
|---|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 58.0 cm (H) x 74.0 cm (W) x 68.0 cm (L) |
| Item Foldable/Collapsable for storage? | Yes |
| Collapsed Dimensions (in) | 29.53 in (H) x 13.39 in (W) x 22.4 in (L) |
| Collapsed Dimensions (cm) | 75.0 cm (H) x 34.0 cm (W) x 57.0 cm (L) |
| Weight of Product Alone (lb) | 1.298 |
| Weight of Product Alone (kg) | 0.59 |
| Retail Shelf Package Dimensions (in) | 13.62" (H) x 22.44" (W) x 5.75" (L) |
| Retail Shelf Package Dimensions (cm) | 34.6 cm (H) x 57.0 cm (W) x 14.6 cm (L) |
| Case Pack QTY | 2.0 |
| Case Pack Cube (ft) | 2.24275 |
| Case Pack Cube (m) | 0.064 |
| Case Pack Weight (lb) | 18.392 |
| Case Pack Weight (kg) | 8.36 |
| Case Pack Dimensions (in) | 23.54" (H) x 11.81" (W) x 13.94" (L) |
| Case Pack Dimensions (cm) | 59.8 cm (H) x 30.0 cm (W) x 35.4 cm (L) |
| Number Of Inners | 0.0 |
| Units Per Inner | 0.0 |
| Inner Description | 0 INNERS W/ 2 PCS |
| Power Source(s) | Battery |
|---|---|
| Batteries Required | Required |
| Battery Summary | 4 C Alkaline Batteries Required (Not Included) |
| Battery 1 Included | Not Included |
| Battery 1 Life | 240.0 |
| Battery 1 Qty | 4 |
| Battery 1 Replaceable | Yes |
| Battery 1 Size | C |
| Battery 1 Type | Alkaline |
| Ship to Countries_MATERIAL |
|
|---|