WALKER
BS WANDER LIGHTS 2_IN_1 WALKER
17367-050
WALKER
17367-050
| Gender | Unisex |
|---|---|
| User Age Group | Infant |
| User Age Range | 6 - 12 months |
| Style Number | 17367 |
|---|---|
| Version Number | 17367-050 |
| Material | 17367-050 |
| Brand | Bright Starts™ |
| Category | PLAYGEAR |
| SubCategory | WALKER |
| Color | BLUE |
| Platform | Grows with Child |
| Material Summary | 70% Plastic, 25% Metal, 5% Fabric |
| Assembled Dimensions (in) | 23.6" (H) x 24.4" (W) x 28.0" (L) |
|---|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 59.94 cm (H) x 61.98 cm (W) x 71.12 cm (L) |
| Item Foldable/Collapsable for storage? | Yes |
| Collapsed Dimensions (in) | 13.0 in (H) x 36.21 in (W) x 28.0 in (L) |
| Collapsed Dimensions (cm) | 33.02 cm (H) x 91.98 cm (W) x 71.1 cm (L) |
| Weight of Product Alone (lb) | 7.986 |
| Weight of Product Alone (kg) | 3.63 |
| Power Source(s) | Battery |
|---|---|
| Batteries Required | Required |
| Battery Summary | 3 AAA Alkaline Batteries Required (Not Included) |
| Battery 1 Included | Not Included |
| Battery 1 Life | 300.0 |
| Battery 1 Qty | 3 |
| Battery 1 Replaceable | Yes |
| Battery 1 Size | AAA |
| Battery 1 Type | Alkaline |