BOOSTERS & CTHC
BS DISNEY STITCH POP N SIT
17511-050
BOOSTERS & CTHC
17511-050
| Gender | Unisex |
|---|---|
| User Age Group | Toddler |
| User Age Range | 6 - 36 months |
| Style Number | 17511 |
|---|---|
| Version Number | 17511-050 |
| Material | 17511-050 |
| Brand | Bright Starts™ |
| Partnership | Disney Baby™ |
| Category | MEALTIME |
| SubCategory | BOOSTERS & CTHC |
| Color | BLUE |
| Platform | Pop 'n Sit |
| Material Summary | 60% Metal, 29% Plastic, 11% Fabric |
| Assembled Dimensions (in) | 14.57" (H) x 15.35" (W) x 15.35" (L) |
|---|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 37.0 cm (H) x 39.0 cm (W) x 39.0 cm (L) |
| Item Foldable/Collapsable for storage? | Yes |
| Collapsed Dimensions (in) | 15.55 in (H) x 6.69 in (W) x 6.5 in (L) |
| Collapsed Dimensions (cm) | 39.5 cm (H) x 17.0 cm (W) x 16.5 cm (L) |
| Weight of Product Alone (lb) | 3.608 |
| Weight of Product Alone (kg) | 1.640 |
| Batteries Required | Not Required |
|---|