BOUNCER
BS VIBRATING BOUNCER PINK PARADISE FR
17545-000-000-02-R
BOUNCER
17545-000-000-02-R
| Gender | Female |
|---|---|
| User Age Group | Infant |
| User Age Range | 0 - 5 months |
| Style Number | 17545 |
|---|---|
| Version Number | 17545-000 |
| Material | 17545-000-000-02-R |
| Brand | Bright Starts™ |
| Category | SEATS |
| SubCategory | BOUNCER |
| EAN | 0074451175457 |
| Item UPC | 074451175457 |
| Color | PINK |
| Platform | Vibrating Bouncer - Standard Frame |
| Material Summary | 64% Metal, 23% Plastic, 13% Fabric |
| Assembled Dimensions (in) | 20.28" (H) x 18.9" (W) x 21.85" (L) |
|---|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 51.5 cm (H) x 48.0 cm (W) x 55.5 cm (L) |
| Item Foldable/Collapsable for storage? | No |
| Weight of Product Alone (lb) | 4.246 |
| Weight of Product Alone (kg) | 1.93 |
| Retail Shelf Package Dimensions (in) | 12.6" (H) x 20.08" (W) x 3.35" (L) |
| Retail Shelf Package Dimensions (cm) | 32.0 cm (H) x 51.0 cm (W) x 8.5 cm (L) |
| Case Pack QTY | 2.0 |
| Case Pack Cube (ft) | 1.202562 |
| Case Pack Cube (m) | 0.034 |
| Case Pack Weight (lb) | 12.03 |
| Case Pack Weight (kg) | 5.468 |
| Case Pack Dimensions (in) | 21.06" (H) x 7.48" (W) x 13.19" (L) |
| Case Pack Dimensions (cm) | 53.5 cm (H) x 19.0 cm (W) x 33.5 cm (L) |
| Number Of Inners | 0.0 |
| Units Per Inner | 0.0 |
| Inner Description | 0 INNERS W/ 2 PCS |
| Power Source(s) | Battery |
|---|---|
| Batteries Required | Required |
| Battery Summary | 1 C Batteries Required (Not Included) |
| Battery 1 Included | Not Included |
| Battery 1 Life | 60.0 |
| Battery 1 Qty | 1 |
| Battery 1 Replaceable | Yes |
| Battery 1 Size | C |
| Ship to Countries_MATERIAL | GB |
|---|