ROCKER
ING KEEP COZY ROCKER SAFI
18015-040-000-01-R
ROCKER
18015-040-000-01-R
| Gender | Unisex |
|---|---|
| User Age Group | Infant |
| User Age Range | 0 - 6 months |
| Style Number | 18015 |
|---|---|
| Version Number | 18015-040 |
| Material | 18015-040-000-01-R |
| Brand | Ingenuity™ |
| Category | SEATS |
| SubCategory | ROCKER |
| EAN | 0074451180154 |
| Item UPC | 074451180154 |
| Color | GREEN |
| Material Summary | 45% Plastic, 30% Metal, 25% Fabric |
| Fill Material Summary | 100% Polyester Fill |
| Assembled Dimensions (in) | 24.41" (H) x 19.49" (W) x 26.38" (L) |
|---|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 62.0 cm (H) x 49.5 cm (W) x 67.01 cm (L) |
| Item Foldable/Collapsable for storage? | Yes |
| Weight of Product Alone (lb) | 14.084 |
| Weight of Product Alone (kg) | 6.402 |
| Retail Shelf Package Dimensions (in) | 19.61" (H) x 25.98" (W) x 4.92" (L) |
| Retail Shelf Package Dimensions (cm) | 49.8 cm (H) x 66.0 cm (W) x 12.5 cm (L) |
| Case Pack QTY | 1.0 |
| Case Pack Cube (ft) | 1.450903 |
| Case Pack Cube (m) | 0.041 |
| Case Pack Weight (lb) | 7.7 |
| Case Pack Weight (kg) | 3.5 |
| Case Pack Dimensions (in) | 19.61" (H) x 25.98" (W) x 4.92" (L) |
| Case Pack Dimensions (cm) | 49.8 cm (H) x 66.0 cm (W) x 12.5 cm (L) |
| Number Of Inners | 0.0 |
| Units Per Inner | 0.0 |
| Inner Description | 0 INNERS W/ 1 PCS |
| Power Source(s) | Battery |
|---|---|
| Batteries Required | Required |
| Battery Summary | 1 C Batteries Required (Not Included) |
| Battery 1 Included | Not Included |
| Battery 1 Life | 60.0 |
| Battery 1 Qty | 1 |
| Battery 1 Replaceable | Yes |
| Battery 1 Size | C |
| Ship to Countries_MATERIAL |
|
|---|