SWADDLES
SwaddleMe™ by Ingenuity™ First Moments Collection™ Muslin Blanket & Hat Giftpack
17691-000-000-04-R
SWADDLES
17691-000-000-04-R
| Gender | Unisex |
|---|---|
| User Age Group | Newborn |
| User Age Range | 0 - 3 months |
| Product Name (final Legal-Approved Product Name) | SwaddleMe™ by Ingenuity™ First Moments Collection™ Muslin Blanket & Hat Giftpack |
|---|---|
| Style Number | 17691 |
| Version Number | 17691-000 |
| Material | 17691-000-000-04-R |
| Brand | Ingenuity™ |
| SubBrand | SwaddleMe by Ingenuity™ |
| Category | SOFT GOODS |
| SubCategory | SWADDLES |
| EAN | 0074451176911 |
| Item UPC | 074451176911 |
| Color | MULTI COLOR |
| Material Summary | 100% Fabric |
| Assembled Dimensions (in) | 0.16" (H) x 43.98" (W) x 43.98" (L) |
|---|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 0.4 cm (H) x 111.7 cm (W) x 111.7 cm (L) |
| Item Foldable/Collapsable for storage? | No |
| Weight of Product Alone (lb) | 0.752 |
| Weight of Product Alone (kg) | 0.342 |
| Retail Shelf Package Dimensions (in) | 9.92" (H) x 6.81" (W) x 3.07" (L) |
| Retail Shelf Package Dimensions (cm) | 25.2 cm (H) x 17.3 cm (W) x 7.8 cm (L) |
| Case Pack QTY | 4.0 |
| Case Pack Cube (ft) | 0.571338 |
| Case Pack Cube (m) | 0.016 |
| Case Pack Weight (lb) | 5.016 |
| Case Pack Weight (kg) | 2.28 |
| Case Pack Dimensions (in) | 10.31" (H) x 7.48" (W) x 12.8" (L) |
| Case Pack Dimensions (cm) | 26.2 cm (H) x 19.0 cm (W) x 32.5 cm (L) |
| Number Of Inners | 0.0 |
| Units Per Inner | 0.0 |
| Inner Description | 0 INNERS W/ 4 PCS |
| Batteries Required | Not Required |
|---|
| Ship to Countries_MATERIAL |
|
|---|