TEETHER
Chill & Teethe™ Teething Toy
8673-000-000-36-R
- Water-filled teethers soothe baby’s gums
- Fun colors and textures
- Easy to grasp shapes
TEETHER
8673-000-000-36-R
| Product Description | Babies love to “chill” out with these bright, colorful teethers! The unique shapes are easy for little hands to hold. Bright Starts™ Chill & Teethe™ are filled with purified water and can be refrigerated for additional soothing. |
|---|
| Gender | Female |
|---|---|
| User Age Group | Toddler |
| User Age Range | 3 - 36 months |
| Product Name (final Legal-Approved Product Name) | Chill & Teethe™ Teething Toy |
|---|---|
| Style Number | 8673 |
| Version Number | 8673-000 |
| Material | 8673-000-000-36-R |
| Brand | Bright Starts™ |
| Category | BABY PEG TOYS |
| SubCategory | TEETHER |
| EAN | 0074451086739 |
| Item UPC | 074451086739 |
| Color | MULTI COLOR |
| Collection | Pretty in Pink |
| Material Summary | 100% Plastic |
| Fill Material Summary | 100% Liquid |
| Assembled Dimensions (in) | 3.0" (H) x 0.75" (W) x 3.0" (L) |
|---|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 7.62 cm (H) x 1.91 cm (W) x 7.62 cm (L) |
| Item Foldable/Collapsable for storage? | No |
| Weight of Product Alone (lb) | 0.11 |
| Weight of Product Alone (kg) | 0.05 |
| Retail Shelf Package Dimensions (in) | 7.3" (H) x 5.6" (W) x 0.8" (L) |
| Retail Shelf Package Dimensions (cm) | 18.54 cm (H) x 14.22 cm (W) x 2.03 cm (L) |
| Case Pack QTY | 36.0 |
| Case Pack Cube (ft) | 0.880158 |
| Case Pack Cube (m) | 0.025 |
| Case Pack Weight (lb) | 8.36 |
| Case Pack Weight (kg) | 3.8 |
| Case Pack Dimensions (in) | 9.0" (H) x 12.9" (W) x 13.1" (L) |
| Case Pack Dimensions (cm) | 22.86 cm (H) x 32.77 cm (W) x 33.27 cm (L) |
| Number Of Inners | 0.0 |
| Units Per Inner | 0.0 |
| Inner Description | 0 INNERS W/ 36 PCS |
| Batteries Required | Not Required |
|---|
| Ship to Countries_MATERIAL |
|
|---|