TEETHER
Rattle & Teethe™ Teether Toy
8836-000-000-48-R
- Water-filled teether with multiple textures to soothe baby’s gums
- Textured, easy to grasp handle
- Clear rattle with colorful beads
TEETHER
8836-000-000-48-R
| Product Description | An easy-to-grasp, water-filled teether on one end. A colorful rattle on the other. The Bright Starts™ Rattle & Teethe™ is sure to become baby's favorite. |
|---|
| Gender | Female |
|---|---|
| User Age Group | Toddler |
| User Age Range | 3 - 36 months |
| Product Name (final Legal-Approved Product Name) | Rattle & Teethe™ Teether Toy |
|---|---|
| Style Number | 8836 |
| Version Number | 8836-000 |
| Material | 8836-000-000-48-R |
| Brand | Bright Starts™ |
| Category | BABY PEG TOYS |
| SubCategory | TEETHER |
| EAN | 0074451088368 |
| Item UPC | 074451088368 |
| Color | PINK |
| Material Summary | 100% Plastic |
| Fill Material Summary | 100% Liquid |
| Assembled Dimensions (in) | 6.3" (H) x 2.0" (W) x 2.4" (L) |
|---|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 16.0 cm (H) x 5.08 cm (W) x 6.1 cm (L) |
| Item Foldable/Collapsable for storage? | No |
| Weight of Product Alone (lb) | 0.132 |
| Weight of Product Alone (kg) | 0.06 |
| Retail Shelf Package Dimensions (in) | 8.5" (H) x 3.7" (W) x 2.1" (L) |
| Retail Shelf Package Dimensions (cm) | 21.59 cm (H) x 9.4 cm (W) x 5.33 cm (L) |
| Case Pack QTY | 48.0 |
| Case Pack Cube (ft) | 1.027198 |
| Case Pack Cube (m) | 0.029 |
| Case Pack Weight (lb) | 9.9 |
| Case Pack Weight (kg) | 4.5 |
| Case Pack Dimensions (in) | 8.4" (H) x 12.5" (W) x 16.9" (L) |
| Case Pack Dimensions (cm) | 21.34 cm (H) x 31.75 cm (W) x 42.93 cm (L) |
| Number Of Inners | 16.0 |
| Units Per Inner | 3.0 |
| Inner Description | 16 INNERS W/ 3 PCS |
| Batteries Required | Not Required |
|---|
| Ship to Countries_MATERIAL |
|
|---|