ACTIVITY CENTER
BE AWG 4IN1 DISCOVERY CENTER
11311-000
ACTIVITY CENTER
11311-000
| Gender | Unisexo |
|---|---|
| User Age Group | Toddler |
| User Age Range | 6 - 36 months |
| User Weight Range (lb) | 0 - 26 lb |
| User Weight Range (kg) | 0 - 12 kg |
| Style Number | 11311 |
|---|---|
| Version Number | 11311-000 |
| Material | 11311-000 |
| Brand | Baby Einstein™ |
| Category | PLAYGEAR |
| SubCategory | ACTIVITY CENTER |
| Color | MULTICOLORE |
| Fashion | BACKYARD EXPLORERS |
| Platform | Around We Go |
| Assembled Dimensions (in) | 23.23" (H) x 33.86" (W) x 19.29" (L) |
|---|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 59.0 cm (H) x 86.0 cm (W) x 49.0 cm (L) |
| Item Foldable/Collapsable for storage? | No |
| Weight of Product Alone (lb) | 11.77 |
| Weight of Product Alone (kg) | 5.35 |
| Power Source(s) | Battery |
|---|---|
| Batteries Required | Obligatoire |
| Battery 1 Included | Non inclus |
| Battery 1 Life | 144.0 |
| Battery 1 Qty | 3 |
| Battery 1 Replaceable | Yes |
| Battery 1 Size | AA |
| Battery 1 Type | Alcalin |