| Assembled Dimensions (in) | 6.3" (H) x 11.02" (W) x 8.27" (L) |
|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 16.0 cm (H) x 28.0 cm (W) x 21.0 cm (L) |
|---|
| Item Foldable/Collapsable for storage? | Yes |
|---|
| Collapsed Dimensions (in) | 7.09 in (H) x 11.02 in (W) x 2.0 in (L) |
|---|
| Collapsed Dimensions (cm) | 18.0 cm (H) x 28.0 cm (W) x 5.0 cm (L) |
|---|
| Weight of Product Alone (lb) | 0.385 |
|---|
| Weight of Product Alone (kg) | 0.175 |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (in) | 10.0" (H) x 11.46" (W) x 2.05" (L) |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (cm) | 25.4 cm (H) x 29.1 cm (W) x 5.2 cm (L) |
|---|
| Case Pack QTY | 6.0 |
|---|
| Case Pack Cube (ft) | 0.895015 |
|---|
| Case Pack Cube (m) | 0.025 |
|---|
| Case Pack Weight (lb) | 5.368 |
|---|
| Case Pack Weight (kg) | 2.44 |
|---|
| Case Pack Dimensions (in) | 10.08" (H) x 11.81" (W) x 12.99" (L) |
|---|
| Case Pack Dimensions (cm) | 25.6 cm (H) x 30.0 cm (W) x 33.0 cm (L) |
|---|
| Number Of Inners | 6.0 |
|---|
| Units Per Inner | 1.0 |
|---|
| Inner Description | 6 INNERS W/ 1 PCS |
|---|