| Assembled Dimensions (in) | 25.6" (H) x 23.23" (W) x 31.1" (L) |
|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 65.02 cm (H) x 59.0 cm (W) x 78.99 cm (L) |
|---|
| Item Foldable/Collapsable for storage? | Yes |
|---|
| Collapsed Dimensions (in) | 28.74 in (H) x 10.63 in (W) x 23.2 in (L) |
|---|
| Collapsed Dimensions (cm) | 73.0 cm (H) x 27.0 cm (W) x 59.0 cm (L) |
|---|
| Weight of Product Alone (lb) | 11.264 |
|---|
| Weight of Product Alone (kg) | 5.12 |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (in) | 13.7" (H) x 22.5" (W) x 8.3" (L) |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (cm) | 34.8 cm (H) x 57.15 cm (W) x 21.08 cm (L) |
|---|
| Case Pack QTY | 1.0 |
|---|
| Case Pack Cube (ft) | 1.480544 |
|---|
| Case Pack Cube (m) | 0.042 |
|---|
| Case Pack Weight (lb) | 12.584 |
|---|
| Case Pack Weight (kg) | 5.72 |
|---|
| Case Pack Dimensions (in) | 13.7" (H) x 22.5" (W) x 8.3" (L) |
|---|
| Case Pack Dimensions (cm) | 34.8 cm (H) x 57.15 cm (W) x 21.08 cm (L) |
|---|
| Number Of Inners | 0.0 |
|---|
| Units Per Inner | 0.0 |
|---|
| Inner Description | 0 INNERS W/ 1 PCS |
|---|