| Assembled Dimensions (in) | 8.19" (H) x 14.96" (W) x 14.5" (L) |
|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 20.8 cm (H) x 38.0 cm (W) x 36.83 cm (L) |
|---|
| Item Foldable/Collapsable for storage? | Yes |
|---|
| Collapsed Dimensions (in) | 15.55 in (H) x 6.89 in (W) x 6.5 in (L) |
|---|
| Collapsed Dimensions (cm) | 39.5 cm (H) x 17.5 cm (W) x 16.5 cm (L) |
|---|
| Weight of Product Alone (lb) | 1.496 |
|---|
| Weight of Product Alone (kg) | 0.680 |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (in) | 8.46" (H) x 14.96" (W) x 14.09" (L) |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (cm) | 21.5 cm (H) x 38.0 cm (W) x 35.8 cm (L) |
|---|
| Case Pack QTY | 3.0 |
|---|
| Case Pack Cube (ft) | 1.859953 |
|---|
| Case Pack Cube (m) | 0.053 |
|---|
| Case Pack Weight (lb) | 6.49 |
|---|
| Case Pack Weight (kg) | 2.95 |
|---|
| Case Pack Dimensions (in) | 13.78" (H) x 14.96" (W) x 15.59" (L) |
|---|
| Case Pack Dimensions (cm) | 35.0 cm (H) x 38.0 cm (W) x 39.6 cm (L) |
|---|
| Number Of Inners | 1.0 |
|---|
| Units Per Inner | 3.0 |
|---|
| Inner Description | 1 INNERS W/ 3 PCS |
|---|