| Assembled Dimensions (in) | 19.3" (H) x 32.3" (W) x 32.3" (L) |
|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 49.02 cm (H) x 82.04 cm (W) x 82.04 cm (L) |
|---|
| Item Foldable/Collapsable for storage? | Yes |
|---|
| Collapsed Dimensions (in) | 6.3 in (H) x 31.5 in (W) x 15.8 in (L) |
|---|
| Collapsed Dimensions (cm) | 16.0 cm (H) x 80.01 cm (W) x 40.1 cm (L) |
|---|
| Weight of Product Alone (lb) | 2.93 |
|---|
| Weight of Product Alone (kg) | 1.332 |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (in) | 16.93" (H) x 21.97" (W) x 3.27" (L) |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (cm) | 43.0 cm (H) x 55.8 cm (W) x 8.3 cm (L) |
|---|
| Case Pack QTY | 1.0 |
|---|
| Case Pack Cube (ft) | 0.703292 |
|---|
| Case Pack Cube (m) | 0.02 |
|---|
| Case Pack Weight (lb) | 4.048 |
|---|
| Case Pack Weight (kg) | 1.84 |
|---|
| Case Pack Dimensions (in) | 16.93" (H) x 21.97" (W) x 3.27" (L) |
|---|
| Case Pack Dimensions (cm) | 43.0 cm (H) x 55.8 cm (W) x 8.3 cm (L) |
|---|
| Number Of Inners | 0.0 |
|---|
| Units Per Inner | 0.0 |
|---|
| Inner Description | 0 INNERS W/ 1 PCS |
|---|