| Assembled Dimensions (in) | 30.59" (H) x 27.95" (W) x 27.56" (L) |
|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 77.7 cm (H) x 71.0 cm (W) x 70.0 cm (L) |
|---|
| Item Foldable/Collapsable for storage? | Yes |
|---|
| Collapsed Dimensions (in) | 33.46 in (H) x 8.46 in (W) x 10.4 in (L) |
|---|
| Collapsed Dimensions (cm) | 85.0 cm (H) x 21.5 cm (W) x 26.5 cm (L) |
|---|
| Weight of Product Alone (lb) | 7.59 |
|---|
| Weight of Product Alone (kg) | 3.45 |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (in) | 33.86" (H) x 9.84" (W) x 8.66" (L) |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (cm) | 86.0 cm (H) x 25.0 cm (W) x 22.0 cm (L) |
|---|
| Case Pack QTY | 1.0 |
|---|
| Case Pack Cube (ft) | 1.670384 |
|---|
| Case Pack Cube (m) | 0.047 |
|---|
| Case Pack Weight (lb) | 9.656 |
|---|
| Case Pack Weight (kg) | 4.389 |
|---|
| Case Pack Dimensions (in) | 33.86" (H) x 9.84" (W) x 8.66" (L) |
|---|
| Case Pack Dimensions (cm) | 86.0 cm (H) x 25.0 cm (W) x 22.0 cm (L) |
|---|
| Number Of Inners | 0.0 |
|---|
| Units Per Inner | 0.0 |
|---|
| Inner Description | 0 INNERS W/ 1 PCS |
|---|