| Assembled Dimensions (in) | 17.64" (H) x 27.44" (W) x 27.01" (L) |
|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 44.8 cm (H) x 69.7 cm (W) x 68.6 cm (L) |
|---|
| Item Foldable/Collapsable for storage? | Yes |
|---|
| Collapsed Dimensions (in) | 13.56 in (H) x 20.13 in (W) x 2.3 in (L) |
|---|
| Collapsed Dimensions (cm) | 34.45 cm (H) x 51.12 cm (W) x 5.72 cm (L) |
|---|
| Weight of Product Alone (lb) | 1.672 |
|---|
| Weight of Product Alone (kg) | 0.76 |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (in) | 13.82" (H) x 20.43" (W) x 2.56" (L) |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (cm) | 35.1 cm (H) x 51.9 cm (W) x 6.5 cm (L) |
|---|
| Case Pack QTY | 1.0 |
|---|
| Case Pack Cube (ft) | 0.41816 |
|---|
| Case Pack Cube (m) | 0.012 |
|---|
| Case Pack Cube (cm) | 11840.985 |
|---|
| Case Pack Weight (lb) | 2.09 |
|---|
| Case Pack Weight (kg) | 0.95 |
|---|
| Case Pack Dimensions (in) | 13.82" (H) x 20.43" (W) x 2.56" (L) |
|---|
| Case Pack Dimensions (cm) | 35.1 cm (H) x 51.9 cm (W) x 6.5 cm (L) |
|---|
| Number Of Inners | 0.0 |
|---|
| Units Per Inner | 0.0 |
|---|
| Inner Description | 0 INNERS W/ 1 PCS |
|---|