| Assembled Dimensions (in) | 22.83" (H) x 29.53" (W) x 19.09" (L) |
|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 58.0 cm (H) x 75.0 cm (W) x 48.5 cm (L) |
|---|
| Item Foldable/Collapsable for storage? | Yes |
|---|
| Collapsed Dimensions (in) | 27.17 in (H) x 19.09 in (W) x 3.5 in (L) |
|---|
| Collapsed Dimensions (cm) | 69.0 cm (H) x 48.5 cm (W) x 9.0 cm (L) |
|---|
| Weight of Product Alone (lb) | 7.59 |
|---|
| Weight of Product Alone (kg) | 3.450 |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (in) | 24.8" (H) x 7.48" (W) x 6.5" (L) |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (cm) | 63.0 cm (H) x 19.0 cm (W) x 16.5 cm (L) |
|---|
| Case Pack QTY | 1.0 |
|---|
| Case Pack Cube (ft) | 0.697482 |
|---|
| Case Pack Cube (m) | 0.02 |
|---|
| Case Pack Weight (lb) | 8.657 |
|---|
| Case Pack Weight (kg) | 3.935 |
|---|
| Case Pack Dimensions (in) | 24.8" (H) x 7.48" (W) x 6.5" (L) |
|---|
| Case Pack Dimensions (cm) | 63.0 cm (H) x 19.0 cm (W) x 16.5 cm (L) |
|---|
| Number Of Inners | 0.0 |
|---|
| Units Per Inner | 0.0 |
|---|
| Inner Description | 0 INNERS W/ 1 PCS |
|---|