| Assembled Dimensions (in) | 42.5" (H) x 19.5" (W) x 33.5" (L) |
|---|
| Assembled Dimensions (cm) | 107.95 cm (H) x 49.53 cm (W) x 85.09 cm (L) |
|---|
| Item Foldable/Collapsable for storage? | Yes |
|---|
| Collapsed Dimensions (in) | 11.0 in (H) x 12.0 in (W) x 42.8 in (L) |
|---|
| Collapsed Dimensions (cm) | 27.94 cm (H) x 30.48 cm (W) x 108.6 cm (L) |
|---|
| Weight of Product Alone (lb) | 14.08 |
|---|
| Weight of Product Alone (kg) | 6.4 |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (in) | 40.55" (H) x 10.24" (W) x 8.66" (L) |
|---|
| Retail Shelf Package Dimensions (cm) | 103.0 cm (H) x 26.0 cm (W) x 22.0 cm (L) |
|---|
| Case Pack QTY | 1.0 |
|---|
| Case Pack Cube (ft) | 2.080599 |
|---|
| Case Pack Cube (m) | 0.059 |
|---|
| Case Pack Weight (lb) | 16.166 |
|---|
| Case Pack Weight (kg) | 7.348 |
|---|
| Case Pack Dimensions (in) | 40.55" (H) x 10.24" (W) x 8.66" (L) |
|---|
| Case Pack Dimensions (cm) | 103.0 cm (H) x 26.0 cm (W) x 22.0 cm (L) |
|---|
| Number Of Inners | 0.0 |
|---|
| Units Per Inner | 0.0 |
|---|
| Inner Description | 0 INNERS W/ 1 PCS |
|---|